Çocuk Gelişimi Kitapları mı, Ebeveyn Gelişimi Kitapları mı?

Çocuk Gelişimi Kitapları

Çocuk gelişimi kitapları, aslında bir anlamda ebeveyn gelişimi kitaplarıdır. Çünkü, bu kitapları okumak çocukların değil ebeveynlerin işidir…

Çocuk sahibi olma fikri ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren kadın ya da erkek fark etmeksizin hepimizi ortak bir korku sarar; iyi bir ebeveyn olamamak. Bir çocuğun, dahası kendi kanımızdan, canımızdan bir parçanın yetişmesinde, şekillenmesinde, benlik oluşturmasında, hayata karşı bir duruş belirlemesinde, alışkanlıklarında, tepkilerinde, hayata açılan penceresinden gördüklerinde, kısacası; onu kendine özgü bir birey olduğu kadar hayatın bir parçası yapan tüm ayrıntılarda izimizin bulunacağını bilmek hem çok gurur verici hem de oldukça korkutucu. Çünkü; o narin ve kırılgan çiçeği yetiştirirken yapacağımız bir yanlış, bizim için yaşam boyu peşimizi bırakmayacak bir pişmanlığa dönüşebilir.

Çocuk Gelişimi Kitapları

Ebeveynlik duygusal açıdan her ne kadar insanın doğasında varolan bir his olsa da; davranışsal açıdan öğrenilmesi gereken bir misyon. İyi bir ebeveyn olmayı öğrenmek için farklı yöntemler denemek mümkün. Etrafımızdaki örnekleri gözlemlemek, yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenmek,  çevremizdekilerin deneyimlerinden ve tavsiyelerinden yararlanmak, bir uzman desteğine başvurmak gibi… İşte bu yollardan biri de çocuk gelişim uzmanları, pedagoglar ya da psikologlar tarafından yazılmış olan ve çocuk gelişim kitapları olarak bildiğimiz ancak çoğu “ iyi bir ebeveyn nasıl olmalı ”, “ sağlıklı  ebeveyn ve çocuk ilişkisi nasıl kurulur? ”, “ çocuk yetiştirmede kriz yönetimi “ gibi konular hakkında bizi aydınlatan kitaplardır. Yani, aslında bu kitapların çok büyük bir bölümü bizi çocuk gelişimi konusunda değil de, ebeveynlerin davranış biçimlerinin çocuk psikolojisi üzerindeki yansımaları konusunda bilgilendirir. Ve dahası doğru davranış biçimlerini geliştirebilmemiz konusunda bize yol gösterir.

Ebeveynler için kitap tavsiyeleri

Çocuklarımızı büyütürken tamamen yabancısı olduğumuz pek çok sorunla karşılaştığımızı inkâr edemeyiz. Bu tür sorunlar karşısında tıpkı çocuklarımız gibi bizde kendimizi son derece deneyimsiz ve yetersiz, hatta kimi zaman çaresiz hissedebiliriz. Bu tür durumlarda doğru tercih edilmiş bir kitap; çözüm üretmemiz, olaylara çok yönlü bakabilmemiz ve dahası davranışlarımızın sonuçları konusunda fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır. Ebeveynler için kitap tavsiyeleri ya da ebeveynlerin mutlaka okuması gereken kitaplar olarak nitelendirilen yayınlara baktığınızda hemen hepsinin ciddi bir bilgi birikimi, mesleki tecrübe ve deneyime dayandığını görebilirsiniz. Çocuk gelişimi konusunda ciddi ve güvenilir kitaplar bulmak, hele de günümüz olanakları düşünüldüğünde son derece kolay. Bu nedenle, öğrenmek için birebir deneyimlemeyi beklemek, deneme-yanılma yöntemlerini uygulayarak doğru davranış biçimini geliştirmeye çalışmak ne derece doğru bir yaklaşım olabilir ki? Özellikle de en ufak bir  riski bile asla göze almak istemeyeceğimiz çocuğumuz, en kıymetlimiz konusunda. Çocuklarımızı büyütürken kimi zaman onların kırılganlığını unuttuğumuz, farkında olmadan onların tüm yaşamını etkileyebilecek hatalar yaptığımız, yaşam kaygısı ve sorumluluklarla boğuşurken onların duygusal ihtiyaçlarını ve beklentilerini es geçtiğimiz doğru. Hiçbirimiz böyle olsun istemeyiz. İşte boş vakitlerinizde okuyabileceğiniz bu tür kitaplarla; çocuklarımıza karşı farkındalığımızı artırmamız, hiç göremediğimiz ya da belki önemsiz olarak değerlendirdiğimiz ufak nüansları fark etmemiz, onların masum dünyasında neler olup bittiğini kavrayabilmemiz mümkün. Onlar için yapabileceklerimizin sınırı yok. Öyleyse; işe onları anlamaya çalışarak başlayalım. Ve bunun için önce biz gelişime ve öğrenmeye kendimizi açalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir