En İyi Çocuk Kitapları Hangileridir?

En iyi çocuk kitapları hangileridir

Çocuk kitapları arasında hangilerini seçeceğinize karar veremiyorsanız, buyurun yazımızı okuyun. En iyi çocuk kitapları hangileridir? 

Kitap okumak sadece bir hobi değil, aynı zamanda küçük yaşlardan itibaren kazanılan ve zamanla bireyin yaşam rutininin bir parçası haline gelen bir alışkanlık aslında. Hepimizin etrafında kitap okumadan günü sonlandırmayan, ne kadar yoğun bir gün yaşarsa yaşasın mutlaka kitap okumaya zaman ayırabilen ve hatta “ıssız bir adaya düşse yanına alacağı üç şeyden biri” kitapları olan tanıdıklarımız vardır. Ve hatta belki siz de onlardan birisiniz.

Bir kitap kurdu olalım ya da olmayalım hepimizin fazlasıyla farkında olduğu bir gerçek var. O da; kitap okumanın yararları ve gerekliliği. Belki de bu nedenle; biz kimi zaman yaşamın koşuşturmacası içinde kitap okumaya vakit ayıramasak da, çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak için hayli çaba harcıyoruz. Hele de; teknolojinin yeni nesli her an ele geçirebileceği kaygısı ile onları telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin esaretinden kurtarabilmek adına çözümler üretme çabasına girdiğimiz şu günlerde…

Çocuk kitapları

Çocuklara Okumayı Sevdirmek

Emin olun bu tıpkı sizin gibi pek çok ebeveynin ortak isteği. Hatta “çocuğuma okumayı nasıl sevdirebilirim?” sorusuna cevap bulabilmek adına çok ciddi araştırmalar yapan anne-babalar var. Çocuklara okumayı sevdirmek gerçekten çok önemli. Çünkü, bugün sizin baskınız ve dayatmanızla ya da öğretmeninin zoru ile kitap okumaya mecbur bırakılan çocuklar, bu baskılardan kurtulabilecek yaşa geldiklerinde kitap okumayı da sonlandıracaklardır. Bu nedenle; ebeveynle çocukları kitap okumaya zorlamaktan ziyade, uygun bir dille kitap okumanın yararlarını anlatmalı, yaşına uygun ve ilgisini çekebilecek türden kitaplarla çocuk için okumayı daha keyifli hale getirmeli ve kendileri de davranışları ile ona örnek oluşturmalıdır. Bu zaten tüm uzmanların ortak tespiti değil mi?

Pek çok aile bu alışkanlığı tüm aile bireylerine kazandırabilmek adına günün belirli bir zamanını “kitap okuma saati” olarak tanımlıyor. Bu uygulamanın çocuklar üzerinde çok etkili olduğunu belirtmek gerekli. Okuma bilmeyen çocuklara da gece yatmadan önce ya da günün uygun bir saatinde ona seçtireceğiniz bir kitabı okumanız ve bunu düzenli olarak her gün tekrar etmeniz de; çocuğunuzun kitaplara karşı daha ilgili olmasını sağlayacaktır. Tabi, burada çocuğunuz için uygun kitapları doğru tespit etmeniz çok önemli.

Çocuk kitapları

Çocuk Kitapları Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğumuz belirli bir yaşın üzerindeyse; muhtemelen kendi kitabını kendi seçecek, en sevilen çocuk kitapları ya da arkadaşlarından aldığı tavsiyeler doğrultusunda kendi okuma zevkini geliştirecektir. Fakat bu okuduğu yayınları takip etmeyeceğimiz anlamına gelmemeli. Çocuğumuz için ister biz kitap seçelim, isterse kendisi seçsin, lütfen önce bir göz atmayı ihmal etmeyelim. Elbette çocuklar için “Küçük Prens Çocuk Kitabı” gibi herkesçe bilinen ve pek çok çocuk tarafından çok sevilen türden kitaplar var. Fakat bunun yanı sıra çocuğumuzun okumasını istemeyeceğimiz türden argo cümleler içeren, şiddet ifadeleri geçen kitapların da olduğunu üzülerek de olsa kabul etmek zorundayız. Bu nedenle; gerçekten üslûbunu bildiğimiz, daha önceki kitaplarını takip ettiğimiz yazarlar tarafından kaleme alınmış; güvendiğimiz yayınevleri tarafından basılmış, çocuğumuzun yaşına uygun, duygusal, sosyal, kültürel gelişimine katkı sağlayabilecek, güzel davranış şekillerini telkin edebilecek, içinde yaşadığımız toplumun değer yargılarına,inançlarına saygılı ve toplumsal yaşayışına uygun kitapları tercih etmeye özen göstermeliyiz.	
	

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir