Kişisel Gelişim Kitaplarının Yararları

Kişisel gelişim kitaplarının yararları

Kişisel gelişim kitaplarının yararları oldukça fazladır. Kişinin kendini belli alanlarda geliştirmesine yardımcı olan, hayata bakışını değiştiren bu kitaplar, biraz da kişiye özeldir.

Son yıllarda en çok karşımıza çıkan kitap kategorilerinden biri; kişisel gelişim kitapları. Kişisel gelişim kitaplarının bu kadar öne çıkmasının altında yatan yegane sebep ise; pek çoğumuzun insan ilişkilerinde daha iyi olmak, iş ya da sosyal hayatta başarıyı yakalamak, değişen dünya düzenine ayak uydurabilmek, kendini tanımak, çevresindekileri daha iyi anlamak, başarılı ve mutlu olmak, depresyonla başa çıkma, olumsuz duyguları kontrol altına alma, özgüveni artırma, ilişkilerde daha çok söz sahibi olmak gibi istek ve ihtiyaçlarımıza bu kitaplar vasıtası ile çözüm bulabileceğimiz düşüncesidir.

Peki, gerçekten kişisel gelişim kitaplarının yararı var mı?

Kişisel gelişim; bireylerin toplum içinde daha güçlü, daha saygın, daha verimli ve daha aktif bir yer edinebilmesi açısından son derece önemlidir. Bireylerin kendilerini geliştirebilmesi için pek çok farklı yöntem bulunsa da; en ucuz ve en kolay ulaşılabilir olanı elbette ki kişisel gelişim kitaplarıdır. Kişisel gelişim kitap fiyatlarının toplumun her kesimine hitap edebilecek düzeyde olması; bu tür yayınların fazla satılmasına katkı sağlamaktadır. Çoğunlukla kişisel gelişim uzmanları ve psikologların kaleme aldıkları bu tür kitaplarda paylaşılan deneyimler, çözüm önerileri, davranış teknikleri, hedefe ulaşmada kullanılabileceği öngörülen metotlar, okuyanlar tarafından doğru şekilde hayata geçirilirse başarılı sonuçların elde edilebildiği söylenebilir. Tabi ki konuya dair doğru ellerden çıkmış bir yayın tercih edilirse. Öte yandan ise; tedavi gerektirecek boyuttaki psikolojik problemler için bu tür kitaplardan yarar beklemek ise problemin seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, problemin boyutunu doğru tayin edebilmek ve buna uygun seçeneği değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Kişisel gelişim kitaplarının yararları

Neden kişisel gelişim kitapları?

Hepimizin hayatında kendimizi; işlerin umduğumuz gibi gitmediği, beklentilerimize oldukça uzak düştüğümüz, ne kadar çabalarsak çabalayalım istediğimiz sonucu bir türlü yakalayamadığımız ve sonunda kendimizce ürettiğimiz tüm çözüm yollarını tüketerek çaresizlik noktasında bulduğumuz anlar olmuştur. Bu anlarda, çevreden destek istemek ya da bir uzmandan yardım almak her zaman mümkün olmayabilir. İçinde bulunduğumuz duruma ya da yaşadığımız ve başa çıkamadığımız soruna uygun olarak yazılmış kişisel gelişim kitapları, bu noktada ufkumuzu genişleterek, olaylara bakış açımıza yeni bir perspektif kazandırabilir.

Kişisel gelişim kitapları sadece sorun çözme ile bağdaştırılmamalı elbette ki. Bireylerin kendilerini yeniden keşfetmeleri, yaşamın gayesini sorgularken yeni fikirler edinebilmeleri, hayata yeni bir bakış açısı kazanabilmeleri, empati yapabilmeleri, çevrelerine karşı daha duyarlı hale gelebilmeleri, olumsuz duygularını nasıl kontrol edebileceklerini ya da olumlu duygularını nasıl besleyebileceklerini keşfetmeleri gibi aslında dünyalarını renklendirecek ve yaşamı daha onlar için daha anlamlı kılabilecek pek çok konuda kişisel gelişim kitaplarından yararlanılabilir. Tabi ki, sayısı her geçen gün artan kişisel gelişim kitapları arasında seçim yapmak ve bize en uygun kitabı bulabilmek biraz zor. Gerçekten kaliteli, nitelikli bir yayın bulmak için son derece seçici davranmak, yeni yayınları takip etmek, kişisel gelişim kitap tavsiyelerini ve kişisel gelişim kitabı okuyanların yorumlarını göz önünde bulundurmak, doğru kaynaklara ulaşabilmek açısından oldukça önemli.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir