Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kişisel gelişim, psikolojik alanda gelişim ve hayata dair yeni şeyler öğrenmek için kitap okumak gerekir.

Kitap okuma alışkanlığımızı yavaş yavaş kaybediyoruz galiba. Eskiden otobüslerde, metrolarda birçok insanı başı önünde kitap okurken görür, pek çoğumuz da yolda geçireceğimiz süre boyunca hem sıkılmamak hem de vaktimizi değerlendirmek adına yanımıza bir kitap alırdık. Şimdi ise yine başlar önde fakat bir farkla; o da elimizde kitap yerine cep telefonları. Peki, kitaplar hayatımızın neresinde kaldı?

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kitaplar hepimiz için son derece ulaşılması kolay kaynaklar. Sosyal yaşamın hareketli olduğu çarşı, alışveriş merkezi gibi yerlerdeki büyük kitabevlerinin  yanı sıra; tüm büyük marketlerde de kitap standları mevcut. Bu standlarda güncel kitaplardan en çok satılan kitaplara kadar birçok kitap türünü bulmak mümkün. Özellikle de; pek çok insan tarafından rağbet gören kişisel gelişim kitaplarının envai çeşidini büyük marketlerin kitap bölümlerinde görmek şaşırtıcı değil hiçbirimiz için. Sadece bu kadar da değil tabi ki. İhtiyacımız olan her şey gibi kitapları da evimizden hiç çıkmadan satın alabiliyoruz kolayca. En güvenilir kitap satış sitelerinde takip ettiğiniz yayını kolaylıkla bulabiliyor, hiçbir sorun yaşamadan tek tıkla kapımıza kadar getirtebiliyoruz. İnternetten kitap siparişi vermek bir kitap satın almanın en kolay yolu. Kitap edinmeyi daha kolay hale getiren etkenlerden biri de kitap fiyatları. Güncel kitap fiyatlarını incelediğimizde her bütçeden okuyucunun alabileceği düzeyde olduklarını görüyoruz. Üstelik kampanyalı kitapları araştırarak; pek çok internet satış sitesinde okumak istediğimiz kitabı standart satış fiyatından çok daha uyguna edinebiliyoruz. Peki, tüm bu olanaklar toplumu kitap okumaya teşvik etmek için yeterli mi?

Kitap Okumanın Faydaları

Son dönemde kitap okumanın faydaları üzerine basa basa belirtilen konular arasında. Bu da toplumun büyük bir kesiminin kitap okuma alışkanlığından hızla uzaklaşmasının bir sonucu. Sadece sınavlara hazırlık kitapları ve soru bankaları gibi eğitim yayınları her dönem popülaritesini koruyor. Bir de “kişisel gelişim kitapları” kategorisi kapsamında satılan ve bize “nasıl zengin olurum? “, “istediğiniz erkeği üç günde etkilemenin yolları “ gibi herhangi bir şeye ulaşmanın “garanti” yollarını gösteren (!) kitaplar en çok satılanlar arasında. Bu da şu anlama geliyor aslında; biz belki de hiç farkına varmadan  sadece mecbur kaldığımızda, çözüm olacağını düşündüğümüz yayınları okuyan bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz. Bu bir ders kitabı olabilir, bir kişisel gelişim kitabı ya da psikoloji kitabı. Keyif için okumuyoruz, hobi olarak da.

Bilgi dağarcığımızı ya da kelime haznemizi genişletmek, daha güzel konuşmak, daha düzgün ve akıcı cümleler kurmak için de. Yani, kitap okumanın ana gayeleri tamamen devre dışı kalmış durumda. Bu durumu sona erdirmek için ise yapılması gereken tek şey; yeni nesli kitap okumaya teşvik etmek. Onların ilgisini çekebilecek türdeki kitapları daha çok ön plana çıkarıp, belki de kampanya ve tanıtımları artırarak  haberdar olmalarını sağlamak. Okullarda çocuklarımızı küçük yaştan itibaren kitap okumaya teşvik etmek, heveslendirmek (ki bu özellikle ilkokullarda öğretmenlerimizin üzerinde ciddiyetle durduğu bir konu) ve ebeveynlerin de aynı hassasiyeti göstererek bu çabaları desteklemesi. Zor değil, imkânsız hiç değil. Sadece biraz çaba ve istikrar yeterli…	
	

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir