Korsan Yayınlara “Dur” Diyelim

Korsan kitaplara dur de

Kitap alımında en çok dikkat edilmesi gereken şey, korsan kitap olmamasına dikkat etmektir. Korsan yayınlara “dur” diyelim.

Etrafımızda sıkça karşılaştığımız, alalım ya da almayalım hepimizin aslında etik olmadığını çok iyi bildiğimiz konulardan biri korsan kitap satışı. Yazarın yılların birikimini aylarını vererek kaleme alırken harcadığı emeği, matbaacının, tasarımcının, çevirmenin ve bir kitapta emeği geçen daha nice insanın rızkını göz ardı eden bir emek hırsızlığı. Üstelik de sadece etik olmamakla kalmayan ve yasal olarak da suç kapsamında olan bir eylem. Ama tabi bunun bir arz-talep meselesi olduğu da bir gerçek.

İndirimli Kampanyaları Takip Edin

Peki, neden orijinal kitaplar değil de korsan kitaplar? Korsan kitap alanların bu yanlışı savunmak için ileri sürdükleri en belirgin bahane; ekonomik açıdan korsan kitapların daha uygun olduğu. Bu son derece normal değil mi? Daha ucuza satabiliyorlar; çünkü hiçbir emek harcamıyorlar. İstenilen kitabı daha uygun fiyata almanın farklı yolları da var; indirimli kitap kampanyalarını takip etmek mesela. Bu tür kampanyalarda kitap fiyatlarında hatırı sayılır indirim oranları sunuluyor ve piyasa değerinden çok daha uygun fiyata orijinal kitap alabiliyorsunuz.

Korsan kitaplara dur de

Korsan kitap almanın dezavantajlarına da hazır yeri gelmişken bir değinelim isterseniz. Zira korsan kitap tercih ettiğinizde sizi birçok dezavantaj ve risk de bekliyor. Sonuç olarak, ne kadar itinayla hazırlanmış olursa olsun korsan kitap ile orijinal kitap arasındaki farklar oldukça belirgin ve rahatsız edici. İster istemez içinizde bir yerde duyacağınız vicdan sızısı bir yana bir de işin okumayı sizin için ızdırap haline getirebilecek boyutu var tabi ki.

Korsan Kitaplar Kalitesizdir

İster kitap olsun, ister CD-DVD. Korsan yayınların tamamı emek hırsızlığıdır. Siz de aldığınız her ürünle bu suçun bir parçası oluyorsunuz. Üstelik çok cüzi miktarda kâr edebilmek adına kalite bakımından çok düşük bir ürün satın alıyorsunuz. Özellikle, korsan kitapların hem kağıt hem de baskı kalitesinin ne kadar kötü olduğunu bu tür ürünleri bir kez dahi olsa almış hemen herkes size söyleyebilir. Eksik ya da üst üste basılmış sayfalar, silik  ya da iç içe geçmiş yazılar, soluk renkler, kapağı başka içeriği başka ürünler ve daha birçok baskı hatası korsan kitaplarda sıkça rastlanan sorunlar.

Gelecekte çocuklarımızın kitap okumaya devam edebilmesi, kaliteli yayınların devamının gelmesi, yazarların, çevirmenlerin, baskıcının, tasarımcının, dizgicinin, kitapçının ve kitap basımında emeği geçen insanların emeklerinin karşılığını alarak daha iyisini yapmak adına yollarına devam edebilmeleri için lütfen bu hırsızlığa dur diyelim. Korsan yayınları almayalım ve satanları da korsan kitap ihbar hattı olan 0 530 580 77 99 numaralı telefona bildirerek el birliği ile bu suçun önüne geçelim.	
	

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir