Rehber Kitap Nedir, Rehber Kitapların Faydaları Nelerdir?

Rehber Kitap Nedir

Rehber kitaplar nedir, rehber kitaplar ne işe yarar, hayatımıza kattığı değerler nelerdir gibi tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Rehber kitaplar, kitap kategorileri içinde en zengin olan gruptur. İhtiyacınız doğrultusunda, sizin için yol gösterici niteliği taşıyan tüm yayınları “rehber kitaplar” kategorisinde değerlendirebilirsiniz aslında. Çünkü çocuk büyütme, iyi bir ebeveyn olma, sağlıklı zayıflama, gezi, tarihi mekânlar gibi sayılabilecek daha pek çok konuya dair yazılmış pek çok eser okuyucular için “rehber kitap” özelliği taşımaktadır. Üstelik bu tür kitaplar son yıllarda en çok satılan kitaplar listesinin en üst sıralarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Rehber kitaplar neden bu kadar çok satılıyor?

Çağımız hız çağı. Yaşam gittikçe karmaşıklaşıyor ve biz aynı anda birçok şeyi yapabilmek zorundayız. Bu kadar koşuşturma arasında sahip olmadığımız fakat sahip olmamız gereken ya da sahip olmak istediğimiz bir bilgiye ulaşabilmek adına derin araştırmalar içine girmeye, yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenmeye, çevremizi gözlemlemeye, yeni çözüm yolları üretmeye ne fazladan zaman ne de fazladan enerji harcamak istemiyoruz. Bu da bizi başka insanlar tarafından üretilerek, araştırılarak, emek verilerek paylaşılmış rehber kitaplara yönlendiriyor. Daha açık bir anlatımla; ulaşmak istediğimiz bir bilgiyi elde etmenin en kısa, en hesaplı ve en kolay yollarından biri bu.

Rehber Kitap Nedir

Örneğin; depresyonla başa çıkmanın yollarına dair bir kitap, kendimizi depresyonda hissettiğimiz bir anda bizim için ulaşılabilecek ve yararlanılabilecek en kolay kaynak. Ya da gezi rehberleri, yapacağımız bir seyahat sırasında gideceğimiz yer, görmemiz gereken tarihi ya da doğal güzellikler konusunda en büyük yardımcımız. İş hayatında hedeflediğimiz başarıyı yakalayamadığımızda, çocuğumuzun ağlama krizleriyle başa çıkamadığımızda, zararlı alışkanlıklarımızdan kurtulamadığımızda, insanlar üzerinde istediğimiz etkiyi bırakamadığımızda, ruhsal çökkünlük yaşadığımızda, yani kısaca hayata dair karşımıza çıkabilecek hemen her sorunda bize rehberlik edebilecek bir kitap bulmamız mümkün. Yelpaze bu kadar geniş olunca, en çok okunan kitapların da bu kategoriden çıkması son derece normal değil mi?

Rehber kitapları en çok kimler tercih ediyor?

Rehber kitap kategorisindeki çeşitlilikten dolayı, net bir şekilde rehber kitapları okuyanlar için bir tespit yapmak mümkün değil elbette ki. Ancak özellikle sorun çözmeye odaklı kitapları; konuya dair alternatif yollar arayan ya da konu hakkında çok fazla fikir sahibi olmadığı için daha geniş bilgiye ulaşmak isteyenlerin tercih ettikleri söylenebilir.

Kitap okumak, okuduğunuz kitabın türü ne olursa olsun sizin için kazanımları olan bir eylemdir. Kimi zaman sizi farklı bir dünyaya, farklı bir hikayeye sürükler, kimi zaman hiç bilmediğiniz konular hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanızı sağlar, kimi zaman kafanızı dağıtır ve sizi keyiflendirir, kimi zaman hüzünlendirir, kimi zaman sizi sorgulamaya mecbur bırakır, kimi zaman zihninizi aydınlatır, kimi zaman yolunuza ışık tutar…

Rehber Kitap Nedir

Rehber kitaplar da adından anlaşılabileceği gibi kararsız kaldığınız zamanlarda, çözüm arayışlarınızda, nasıl davranmanız gerektiği konusunda kaygı duyduğunuzda, kısaca yardıma ihtiyacınız olduğunda yol gösterici bir rol üstlenen eserlerdir. Fakat, herhangi bir konuda “çözüme ihtiyacım var” dediğiniz anda size konuyla ilgili çözüm önerileri sunabilecek ve yol gösterebilecek kitapları tercih ederken; bu çözüm önerilerinin her bireyde aynı şekilde cevap bulmayacağını, hayatta başınıza gelmiş ve gelebilecek şeylerin sadece sizin seçimlerinize bağlı olmadığını, çevresel faktörlerin, imkânların, olayların da sizin varacağınız noktayı etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir