Rengarenk Bir Dünya; Çocuk Kitapları

Çocuk Kitapları

Çocuk kitapları, tıpkı onlar gibi rengarenk bir dünya gibidir. Onlar için en güzel kitaplar, ruhlarına hitap edilerek yazılanlardır.

Yetişkinlerin monoton, yoğun stresli, çoğu zaman sorumlulukların ağır baskısı altında ve gergin hayatlarından çok uzak bir dünyası var çocukların. Yani; en azından şanslı olan çocukların diyelim.Bu dünyayı en güzel anlatan ve yansıtan şeylerden biri de çocuk kitapları. O; şeker tadında, öğreten, eğiten, yol gösteren, kimi zaman hüzünlendiren, kimi zaman güldüren, bazen düşündüren, bazen de heyecandan soluksuz bırakacak maceralara sürükleyen ama hep tatlı bir anlatımla çocukları kendi kurguladığı dünyanın içine çeken kitaplar.

Çocuk kitaplarına bu perspektiften bakınca, “çocuklar neden kitap okumalı?” sorusuna verebilecek cevaplar da açıkça görülebiliyor. Çocuklar için kitap okumanın yararları oldukça fazla. “ Çocuğumun okumasını nasıl hızlandırabilirim? ” ya da “okuduğunu daha hızlı kavraması için nelere yapılabilir? “ gibi sorulara cevap arayan ebeveynlere çocuklarına bol bol kitap okutmaları tavsiye edilir. Tabi bunlara ek olarak çocukların kelime haznelerini genişletmek, daha düzgün ve akıcı cümleler kurabilmeleri, kendilerini daha kolay ve doğru ifade edebilmeleri, noktalama işaretlerini daha doğru kullanabilmeleri gibi pek çok kazanım da; ebeveynlerin çocukları kitap okumaya teşvik etme nedenleri arasındadır.

Çocuk Kitapları

Kitapların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Fakat kitapların çocuklar üzerindeki olumlu etkileri ya da gelişimlerine desteği bu kadarla sınırlı değil elbette. Bu yazıda asıl sözünü etmek istediğimiz işin duygusal ve ruhsal gelişim yönü. Kitaplar çocukların akademik gelişimi ile birlikte sosyal ve bilişsel yönlerini olduğu gibi duygu dünyasını, hayal gücünü, olayları kavrama, sorunlara karşı çözüm üretebilme ve daha da önemlisi empati yapabilme yetilerini beslemektedir –ki aslında pek çok insanî duygunun temelinde bu empati yapabilme meziyeti yatmaktadır- . Ayrıca hayatın içinde var olan iyilik, kötülük, doğum, ölüm, hastalıklar, felaketler gibi pek çok kavramla çoğu zaman kitaplarda tanışırlar ve bunları yaşamın bir parçası olarak kabul edebilmelerinde bu tanışıklığın çok önemli bir rolü vardır.

Çocuklar da, diğer yaş grubundan bireyler gibi kitap okurken kendilerini o hikâyenin bir parçası gibi hisseder, olayların akışına kapılır ve çoğu zaman kendilerini hikayede yakın buldukları herhangi bir karakterin yerine koyarlar. Bu da çocuklara hayata başka birinin gözünden bakabilmeyi ve “ben olsaydım”ı yani empatiyi öğretir. Empati yapabilmek ise yardımseverlik, merhamet duyabilme, anlayış gösterebilme, farklı bakış açısı geliştirebilme, alçakgönüllülük gibi sayılabilecek daha pek çok insani değerin de mimarıdır. Bu nedenle çocuğumuza kitap almadan önce; “ çocuk kitaplarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz “, “ne tür kitaplar çocuğumuzun gelişimine katkı sağlar? “ gibi temel sorulara cevap aramalıyız. Elbette ki “en çok satan çocuk kitapları” ya da “çocukların en sevdiği kitaplar” gibi dünyaca ünlü ve bilindik kitapları hemen her çocuk gibi sizin çocuğunuz da keyifle okuyacaktır. Fakat bunun yanı sıra tercih edeceğimiz kitapların çocuğumuzu duygusal, sosyal, ruhsal ve bilişsel yönlerden geliştirmesi de son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir