Sağlıklı Diyet İçin Kitap Önerileri

Sağlıklı Diyet İçin Kitap Önerileri

Sağlıklı diyet için kitap önerileri, diyet yapmak isteyenlerin en büyük yardımcısı olur. Çünkü internette diyet ile ilgili çok kirli bilgiler bulunmaktadır. 

Günümüzde kadın, erkek ya da çocuk fark etmeksizin pek çok birey fazla kilolarından şikayetçi. Öyle ki; beslenme bozukluklarına bağlı olarak pek çok insan obezite sınırlarında yaşıyor ve hatta hastanelerin uygun bölümlerine giderek tedavi olmanın yollarını araştırıyor. Özellikle son zamanlarda en sık karşılaştığımız portrelerden biri de; hazır gıda tüketiminin ve fastfoodların bir eseri olan ve ne yazık ki “ obezite “ sınırlarına geçen çocuklarımız.

Fazla kilolar her yaş grubundan birey için sadece görsel bir sıkıntı yaratmakla kalmıyor; sağlığımızı da fazlasıyla tehdit ediyor. Üstelik çocuk yaşta “obezite” ile karşı karşıya kalan çocuklar için durum çok daha vahamet verici. Onlar hem sağlık sorunlarıyla, hem kendi bedenlerinden duydukları memnuniyetsizlikle, hem de çevrelerindeki diğer çocukların acımasız eleştirileriyle başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Hem kendimizi hem de çocuklarımızı bu durumdan kurtarmaksa sadece bizim elimizde. Nasıl mı? Tabi ki sağlıklı beslenme yollarını araştırıp, beslenme düzenimizi buna göre programlayarak.

Sağlıklı Diyet İçin Kitap Önerileri

Diyet Kitapları

 Sağlıklı beslenme ve diyet  programları için neredeyse hepimizin bilgi kaynağı şüphesiz ki internet aracılığı ile kolayca ulaşabileceğimiz tarifler, zayıflama kürleri ve diyet listeleri. “üç günde 5 kilo verdiren şok diyet”, “hızlı kilo verdiren diyet” gibi çarpıcı başlıklarla paylaşılan bu tür diyetlerin etkinliği kadar sağlığınız üzerindeki etkileri de tartışılır şüphesiz. Elbette ki; bu tür diyetlerle kilo veren insanlar olabilir fakat bu hazır kalıp diyetleri herkesin uygulaması ne derece doğrudur? Şeker, tansiyon v.b. kronik sağlık problemleri bulunan insanlar için bu tür diyetler sağlık sorunlarını tetikleyerek çok ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Üstelik bu tür diyetleri kimin yazdığı ya da kimin ortaya attığı gibi bir bilgiye de ulaşamazsınız. Peki, ne yapalım?

Hepimizin bir diyetisyene ayıracak zamana ya da bütçeye sahip olmadığını göz önünde bulundurursak yapabileceğimiz en basit şey; en güvenilir sağlıklı beslenme kitaplarını araştırmak olacaktır. Tabi bunun için de en çok satan sağlıklı beslenme ve yaşam kitaplarını, kitapların yazarlarını ve yayınevlerini araştırmanız gerekecektir. Öte yandan; sağlıklı beslenme ve diyet kitaplarının fiyatları hemen herkesin bütçesine uygun düzeydedir. Bu nedenle, kitap tercihi yaparken kriteriniz kitabın fiyatından ziyade  güvenilirliği olmalıdır. Sağlığınız hayatta ciddiye almanız gereken en önemli konulardan biri. Kilo vermek isterken daha ciddi sorunlarla karşılaşmamak adına konuyla ilgili yetkinliğinden emin olmadığınız kişiler tarafından yazılmış,  güvenilirliğinden emin olmadığınız sağlık konulu yayınlara fazlaca itimat etmemeli ve hayatınıza uygulamamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir