Tek Çocuk Sendromu, Çocuklar Neden Yalan Söyler?

tek çocuk sendromu, çocuklar neden yalan söyler

Tek Çocuk Sendromu gerçekten var mı? Tek çocuklar neden yalan söyler? Bu sorulara cevap arayanlar doğru yerdesiniz.Tek çocuklar genellikler kendi istediklerini yapmak ister, kimseyle bir eşyasını paylaşamaz gibi yorumlar uzun yıllardır gündemdeki tartışma konularından. Ancak son araştırmalar gösteriyor ki bu iddialar gereğinden fazla abartı içeriyor fakat bu ön yargıların kaynağı ne?

tek çocuk sendromu, çocuklar neden yalan söyler

 

Tek çocuklar toplumda çoğunlukla şımarık çocuklar olarak algılanır. Aslında aileleri ile ilişkileri oldukça iyidir. Ebeveynleri ile iletişimleri yüksek olan tek çocuklar yine de kardeşsiz büyüdükleri için bir taraflarının hep eksik olduğunu hissediyorlar. Yapılan araştırmalar da bunu destekliyor. Akademik çalışmalar gösteriyor ki tek büyüyen çocuklar kardeş gibi güvenilir bir oyun arkadaşına sahip olmamanın üzüntüsünü yaşıyor ve bu çocuklarda hayali arkadaş geliştirme oranı çok daha yüksek.

Kardeşe sahip olmadan büyüyen tek çocuklar diğer çocuklara nazaran başkalarıyla anlaşmaya daha az ilgi gösterirler. Ancak yaratıcılık güçlerini kullanma yönünden kardeşi olan çocuklara göre daha iyi performans gösteriyorlar. Tüm bu konulara daha detaylı yer veren ve pratik çözümler sunan bir set karşınızda. Set 2 Kitaptan oluşuyor. Bunlar;

1- Tek Çocuk Sendromu

tek çocuk sendromu

 

Ebeveynler açısından değerlendirdiğimiz de de durum farklılaşıyor? Değişen ve gelişen bir toplumda yaşadığımız için ebeveynler tek çocuk sahibi olduklarında evdeki tüm enerjilerini çocuk üzerinde kullanmak zorunda kalıyorlar. Çocuk kardeş sahibi olmadığı için evde ebeveynleri dışında kimseyle resim çizip oyun blokları yerleştiremediğinden gelişimini tamamlaması adına ebeveynler kardeşi olan çocuk ebeveynlerine göre daha fazla performans sergilemek zorunda kalıyor. Yani tek çocuk sahibi olmak bazen ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.  “Tek Çocuk Sendromu” bu tür durumlarda karşılaşılabilecek sorunları ve bu sorunlara nasıl çözüm bulunabileceğini anlatan bir kitap. Çok geniş perspektiften bakılarak hazırlanan ve  60 tek çocuğun deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış bir kitaptan bahsediyoruz. Üstelik kendileri de birer tek çocuk olan Jill Pitkeathley ile David Emerson, tek çocukların karşılaştıkları sorunları ve onların yetişkinler olarak bu sorunlarla nasıl başa çıkmayı öğreneceklerini birinci ağızdan tecrübeleriyle anlatıyorlar. Setin  diğer kitabı ise;

2- Çocuklar Neden Yalan Söyler?

cocuklar neden yalan söyler

Bu sette yer alan diğer kitap ise tek çocuk sahibi ebeveynlerin en sık karşılaştıkları ve bir türlü çözemedikleri bir sorun üzerine yazılmış. Konusu; Çocuklar Neden Yalan Söyler? Çocuk yetiştirirken siz de bu tarz sorunlar yaşıyorsanız ve uzman desteği alırcasına en güvenilir kaynaklarla sorunlarınızı çözmek istiyorsanız bu seti mutlaka almalısınız. Kaf Kitap‘tan sipariş vereceğiniz kitap setiniz hızlı kargo ile çok kısa bir sürede elinizde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir